עבודות לפינוי פסולת המבוצעות על ידי העירייה בנחל סעדיה (צילום: דוברות העירייה)
עבודות לפינוי פסולת המבוצעות על ידי העירייה בנחל סעדיה (צילום: דוברות העירייה)

המשרד להגנת הסביבה דורש מהעירייה הסרה מלאה של המפגעים בנחל סעדיה

במשרד להגנת הסביבה טוענים, כי על אף הפעולות שננקטו על ידי עיריית חיפה, בחלק ממקורות הזיהום לא פסקה הזרמת השפכים לנחל סעדיה. מנהלת המחוז במשרד שלחה מכתב למנכ"ל העירייה שבו היא דורשת סילוק כל המפגעים בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו. העירייה: "פועלים באופן רציף בטיפול במפגעים ובגיבוש תוכניות עבודה קצרות וארוכות טווח"

פורסם בתאריך: 23.3.22 11:33

כחלק מהליך אכיפה שנקט המשרד נגד עיריית חיפה בטיפול במפגעים בנחל סעדיה וסביבתו, שלחה מנהלת מחוז חיפה (בפועל) של המשרד להגנת הסביבה, יוליה גינזבורג, מכתב למנכ"ל העירייה אוהד שגב, שבו התייחסה לפעולות ולתוכניות שהציגה העירייה כמענה להתראה שהוציא המשרד לעירייה בדצמבר האחרון.

במסגרת פעולות המשרד להגנת הסביבה להסרת מפגעים סביבתיים מנחל סעדיה וסביבתו, שבאחריות העירייה, נשלחו לעיריית חיפה בחודשים אוגוסט ודצמבר שתי התראות, מכוח חוק המים וחוק שמירת הניקיון, ובהן דרישות להפסקת המפגעים, הסרתם והגברת הפיקוח והאכיפה למניעתם. זאת, לאחר שבסיורי פיקוח ודיגומים שנערכו על ידי נציגי המשרד עלה, כי זיהום נחל סעדיה וסביבתו מופו ונמצאו שלושה מקורות, אשר לעיריית חיפה אחריות על הסרתם ומניעתם: שפכים וחומרים תעשייתיים ממערכת הניקוז העירונית שמנקזת את אזור התעשייה צ'ק פוסט לעבר הנחל; תשטיפים שמקורם ב"הר הזבל" (אתר הפסולת הישן של העיר חיפה הסמוך לתוואי הנחל) שנאספים בתעלת איסוף הזורמת לעבר הנחל; פסולת המושלכת ברשות הרבים על גדות הנחל.

בעקבות ההתראה, שלחה עירית חיפה מענה מפורט, ובו הצביעה על הצעדים שנקטה עד כה להסרת המפגעים, ובכלל זאת פינוי 1300 טונות פסולת מגדות הנחל, פעולות למיפוי וזיהוי עסקים המזרימים את הביוב וניתוקם ממערכת הניקוז וחלופות לטווח הזמן המיידי ולטווח הזמן הארוך לכל אחד מהמקורות.

המשרד להגנת הסביבה מצא, כי על אף הפעולות שננקטו על ידי עיריית חיפה, בחלק ממקורות הזיהום לא פסקה הזרמת השפכים לנחל סעדיה. כך, בין היתר, עלה בדיגום נוסף שנערך על ידי המשרד ב-20 בינואר בתעלת הניקוז המאספת באזור צ'ק פוסט (בתקופה שלאחר ניתוק העסק שנמצא מחובר למערכת הניקוז על ידי העירייה) שבו נמצא ריכוז גבוה של קולי צואתי, המעיד על זרימה של ביוב סניטרי בתעלה. כמו כן, מצא המשרד, כי החלופות שהוצעו על ידי העירייה אינן כוללות תוכניות סופיות ומסוכמות עם לוחות זמנים מדויקים להסרת המפגעים.

לאור זאת, דרש המשרד להגנת הסביבה הצגת חלופה נבחרת לגבי כל אחד ממקורות הזיהום, ובכלל זאת נדרשו התוכניות הבאות: לעניין הזיהום הנגרם ממוצא מערכת הניקוז – תוכנית מפורטת לפעולות האיתור, מיפוי עסקים וגורמים פוטנציאליים להזרמת שפכים לתעלת הניקוז לרבות לוחות זמנים ליישומה. כמו כן, עד למציאת מקור הזיהום, נדרשת תוכנית המצביעה על חלופה נבחרת לאיסוף ולסילוק קבוע של המים המתנקזים מקצה מערכת הניקוז, ויישומה עד ל-1 במאי; באשר לתשטיפי הר הזבל – נדרשה תוכנית לאיסוף, לשאיבת ולסילוק התשטיפים אל יעד פינוי וסילוק מתאים וליישמה עד 1 במאי. באשר למפגעי הפסולת על גדת הנחל – נדרשה תוכנית מפורטת לטיפול והגברת הפיקוח באזור, לרבות התקנת מצלמות והקמת מערך הבקרה והאכיפה שיופעל למניעת השלכות עתידיות.

 

 

בנוסף לכך, קרא המשרד להגנת הסביבה לעירייה לפעול להפסקת פעילות של עסק שלו מכולות שבהן מאוחסנת פסולת בניין בסמוך לגדת הנחל.

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפקח על פעולות הטיפול שמבצעת עיריית חיפה בנחל סעדיה, במסגרת הליך האכיפה המתנהל מול העירייה.

גינזבורג: "אנחנו ממשיכים לפעול מול עיריית חיפה במטרה להביא בהקדם לטיפול במפגעים, ולהכנת תוכניות שיבטיחו את הפסקת הזיהום בטווח הקצר והארוך. המשרד מפקח אחר תהליך הטיפול שמבצעת העירייה, האחראית לכך, וימשיך ללוות את הטיפול במקורות הזיהום עד להסרה מלאה של המפגעים וניקוי סביבת הנחל".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "עיריית חיפה פועלת באופן רציף בטיפול במפגעים כפי שאף משתקף במכתב של המשרד להגנת הסביבה. כמו כן פועלת העירייה לגיבוש תוכניות עבודה קצרות וארוכות טווח. תוכניות אלו יוצגו למשרד להגנת הסביבה".

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כלבו - חיפה והצפון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר